Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Zajímavosti o obci > Současnost > 730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

V sobotu 9. srpna 2008 se konaly oslavy k výročí 730 let založení obce Komařice.

Oslavy byly zahájeny v 10 hodin slavnostním odhalením a posvěcením nového obrazu do kapličky sv. Vavřince na křižovatce silnic Komařice-Pašinovice-Střížov, který namaloval Karel Řepa a posvětil jej páter Tomáš Koňařík ze Římova.

 

730 let obce Komařice730 let obce Komařice730 let obce Komařice

 

730 let obce Komařice

 

 

 

 

 

 

V 11 hodin se potom konala vernisáž děl účastníků dřevosochařského sympózia, nad kterým převzal patronát hejtman Jihočeského kraje PhDr. Jan Zahradník. Hlavní část oslav se odehrávala od 13 hodin před zámkem poblíž hasičské zbrojnice, které zahájila starostka obce Hana Lipanská. Po jejím projevu pokračoval současný kronikář Oldřich Tripes, který všechny přítomné seznámil s životem a dílem čtyř místních významných rodáků, kterým byla v tento den odhalena pamětní deska. Jsou to:

MUDr. Julius Adolf Červený - významný českobudějovický lékař

Doc.PhDr.Jakub Pavel DrSc. - historický vědec

Josef Kápar - člen legionářské obce

Jan Lenc - letec, zahynul při akci nad Biskajským zálivem

Více si o našich významných občanech můžete přečíst zde.

 

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

 

 

 

 

 

 

Jako hosté na tomto ceremoniálu bylipřítomni generál-poručík Ing. Josef Činčár, který zastupoval jak Čs. Obec legionářskou a přijel se poklonit památce komařického letce Jana Lence; Ing. Vlastislav Ouroda ze Státní památkové péče, plukovník Miroslav Martenek – předseda svazu letců ČR; plukovník Milan malý ze Spolku letců RAF a zástupce jihočeského muzea p.Kocmich. Při samotném odhalení pamětní desky zahrál sólově na trubku českou státní hymnu Ing. Jiří Pavel, který byl oblečen v doudlebském kroji, stejně jako ostatní komařická mládež a dětský soubor, jejichž taneční vystoupení následovalo hned poté.

 

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice

 

 

 

 

 

 

730 let obce Komařice

730 let obce Komařice730 let obce Komařice730 let obce Komařice

 

 

 

 

 

 

 

730 let obce Komařice730 let obce Komařice730 let obce Komařice730 let obce Komařice

 

 

 

 

 

 

 

Oslavy probíhaly celý den pod otevřeným nebem, místními tesaři Šnajdrovými byl zkonstruován taneční parket a zastřešený altán pro dechovou hudbu z Trhových Svinů - Podhoranku, která hrála od 16 hodin až do pozdních nočních hodin.

U příležitosti oslav byla vydána publikace "730 let obce Komařice", kterou sestavil současný kronikář Oldřich Tripes a sám ji i bohatě ilustroval.