Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Kluby a spolky > Národopisný spolek Komařice > Národopisný spolek Komařice

Národopisný spolek Komařice

byl založen v květnu 2009 na popud Martina Šnajdra a Oldřicha Tripese se zaměřením na zachování místních tradic a vytváření kulturního zázemí v obci. Cílem je, aby spolek měl co nejvíce mladých členů a příznivců, kteří budou moci čerpat zkušenosti od starších občanů a dlouhodobě navážou na práci těchto lidí.

Národopisný spolek Komařice má v současné době 13 členů a několik dalších podporovatelů a je stále otevřen nově příchozím. 1. valná hromada se uskutečnila 20. září 2009 a byl na ní zvolen výbor spolku: Martin Šnajdr, Kateřina Vanišová, Lenka Pužmanová. Pokladníkem je Veronika Šustrová, revizorem Markéta Málková a kronikářem Lenka Pužmanová. Byly odhlasovány členské příspěvky – 50 Kč na osobu do konce roku 2009, pro rok 2010 se odsouhlasila výše příspěvku 150 Kč.

 

Hlavní body činnosti:

 

Doudlebský kroj

sběr či nákup kroj. součástí po vsích; krojovaná vystoupení na veřejnosti

 

Hudba

písničky, slovesná kultura – shromažďování textů, not; zpívání starých doudlebských písniček

 

Historie

dávná historie obce a okolí (zdroj kronika); život na vsi v minulých staletích; jídlo, oblečení, škola, způsob obdělávání polí, život sedláků, výpomoc u sedláků, cesty za prací „do Němec“, cesty za prací do Ameriky

 

Řemesla

místní (tradiční) živnostníci; zaniklá řemesla

 

Staré zvyky a tradice

svatby, křtiny, pohřby, posvícení, obžínky, velikonoční zvyky, vánoční zvyky, hry na pastvě aj.

 

Smyslem spolku je dále rozvíjet kulturní život v obci (besedy, koncerty, výstavy, návštěvy kulturních akcí jinde) a spolupracovat s dalšími podobnými uskupeními v okolí.